Muzikál Les Miserábles (Bídníci)

2. srpna 2010 v 13:50 |  *Les Miserábles*
Muzikál Les Miserábles nebo-li u nás Bídníci

Muzikál podle románu Victora Huga, který popisuje osud a cesty galejníka Jeana Valjeana. V celém příběhu Valjean prožije skoro celý svůj život. Stále mu je v patách policejní inspektor Javert, bez kterého by příběh nemohl být.
Celý příběh je samozřejmě složitějš. Je v něm láska, smutek, štěstí, také neštěstí, ale hlavně probíhá za doby Francouzské revoluce. Na konci vše dopadá dobře, i když je v celém představení hodně mrtvých a pro mě konec rozhodně šťastným není.

Francouzský příběh se jako muzikál uváděl ve všech koutech světa. Největším úspěchem se však může chlubit v Londýně. Ne jen, že se tam muzikál Les Miserables hraje stále, ale také co Londýn vše pro Bídníky dělá - výroční koncerty a hlavně velikou reklamu (i na červených autobusech).
Bídníci jsou muzikál nazpívaný všemi možnými jazyky (i japonsky). Dokonce i Česká republika se může chlubit tím, že má také muzikál Les Miserábles přeložený.

V České republice měl muzikál premiéru v roce 1992 v Pražském divadle na Vinohradech. V hlavní rolích se tehdy představili: Jan Ježek(Jean Valjean), Helena Vondráčková (Fantina), Lucie Bílá (Eponina), Petra Janů (Thénar diérová), Jiří Korn (Thénardiér) nebo Karel Černoch jako druhá alternace Jeana Valjeana... Další obnovenou premiéru měl muzikál Bídníci v roce 2003 v Goja Music Hall. Při tomto návratu pozměnili i obsazení a zářili v muzikálu opravdu české hvězdy. Např: Daniel Hůlka (Javert), Leona Machálková (Eponina), Hanka Křížková (Thénardiérová) a další. V hlavní roli však stále exceloval "nejlepší český Valjean" JAN JEŽEK. Nejlepší neříkám jen tak, ale pan Ježek se dostal i na Londýnský výroční koncert, kde reprezentoval české Bídníky.
Zatím posledním uvedením muzikálu Bídníci na české muzikálové scéně bylo v roce 2009. V Městském divadle v Brně. Bohužel/ bohudík i v brněnské verzi září v roli Jeana Valjeana jako host pan Jan Ježek.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama